Георги Георгиев – Корееца: За съдийските отсъждания в кикбокса

  • ДВЕ СВЕТОВНИ ТИТЛИ, ДВА СРЕБЪРНИ И ДВА БРОНЗОВИ МЕДАЛА ПО КИКБОКС

    Втора световна титла за България! След вчерашния триумф на Албена Ситнилска при жените на киклайт контакт (категория до 55 кг.), днес и Борислав Радулов ни зарадва със златен медал от Световното първенство в Анталия.

  • ДВАМА СВЕТОВНИ ВИЦЕШАМПИОНИ И ДВА БРОНЗОВИ МЕДАЛА КИКБОКС ОТ СВЕТОВНОТО В САРАЕВО

    От 19 до 26.10.2019г. в гр. Сараево – Босна и Херцеговина се проведе Световно първенство по кикбокс за мъже и жени в стиловете лоу кик, К1 и лайт контакт. В него взеха участие 58 държави и общо 754 състезателя.

  • ДИМИТЪР ПЕНЧЕВ И КРИСТИНА НИКОЛОВА СА НОВИТЕ КАПИТАНИ НА НАЦИОНАЛНИТЕ ОТБОРИ ПО КИКБОКС РИНГОВИ И ЛЕКИ СТИЛОВЕ

    ДИМИТЪР ПЕНЧЕВ И КРИСТИНА НИКОЛОВА СА НОВИТЕ КАПИТАНИ НА НАЦИОНАЛНИТЕ ОТБОРИ ПО КИКБОКС РИНГОВИ И ЛЕКИ СТИЛОВЕ

    По-малко от 2 седмици до старта на Държавните първенства по кикбокс – 2021, днес БККМТ реши да ви запознае с новия председател на съдийската колегия Георги Георгиев – Корееца – настоящият старши треньор на бургаския СК Сават. Той е достатъчно известно име сред бойната общественост.

    Започва да се занимава с кикбокс през далечната вече 1992 година. В професионалната си кариера има 20 мача, от които 15 победи 5 загуби. Интересно е да се отбележи, че от тези 15 победи, 9 са с нокаут, а от тези 9 с нокаут – 7 са чрез нанесен десен прав и само 2 с удар с крак. Оттам Кореецът получава прозвището „Сухата дясна”. Още подробности около живота му, както и за промените на WAKO, касаещи

    Разкажете ни малко за Вашата кариера в кикбокса…

    Георги Георгиев: Всъщност, тя не беше кой знае колко дълга. Започнах да се занимавам с кикбокс март 1992 година. В интерес на истината нямах намерение да се състезавам. Тъкмо излизах от казармата. Там бях в спортна рота, тренирах овчарски скок. Буквално ми беше писнало от състезания, лагери, всички тези пътувания. Исках просто да спортувам. Тренировките обаче потръгнаха, всичко се случваше добре и първият си мач, който направих, бях едва на 3 месеца подготовка. Победих, така продължих и естествено, че имах едни спаринги, които направихме преди заминаването на националния отбор за европейското първенство в Гърция. В Гърция успях да стана вицеевропейски шампион, на едва 9 месеца подготовка. Следващата година станах балкански шампион, републикански бях в стил „лоу кик“, вицерепубликкански шампион в стил „фул контакт.“

    За загубите…

    Георги Георгиев: Единствените загуби, които имам са именно в стил „фул контакт“ от Мирослав Цонгов. Една от 5те загуби е на финала на европейското първенство, 2 загуби от Цонгов на „фул контакт”. На една професионална гала вечер загубих от един португалски състезател, а последната загуба е по време на световно първенство от състезател на Таджикистан. През 1994-та прекратих спортната си дейност и започнах да си търся работа.

    Вие сте новият председател на съдийската колегия. Какво следва сега?

    Георги Георгиев: Сега, продължаваме да правим това, което винаги сме правили с колегите, а именно да се стремим да бъдем в крак с новите изисквания, които световната кикбокс асоциация WAKO поставя. С това целим основно да съхраним състезателите и в същото време да запазим „феърплея“.

    Какви са промените на WAKO за 2021 що се отнася до съдийските отсъждания?

    Георги Георгиев: Някои са много съществени, като например отсъждането на нок-даун. Преди нок-даунът беше 2 точки (1 от съдиите и 1 от системата). Сега вече нок-даунът става 1 точка. Второто е, когато противникът извади гумата от устата си, броим нок-даун. Сега, това нещо е премахнато. Предупреждаваме го, след което преминаваме към даването на -1 точка. Друго: преди в ринга беше, че всяко едно извикван на медицинско лице се засичат 2 минути, а при татамито се пуска хронометър. Сега, това правило за татамито, е въведено и за дисциплините на ринг.

    С какво смятате, че Вие ще допринесете като председател?

    Георги Георгиев: Аз лично ще държа на нашите състезания за едно сериозно съдийство. По този начин състезателите ще се подготвят за реалната атмосфера на международните състезания.

    Бихте ли ни запознали накратко с членовете на съдийската колегия? Георги Георгиев: Те са 28 души, които аз разпределям според изискванията на Конфедерацията. 4-ма от тях сме с международни лицензи за съдийстване на състезания на WAKO. Аз съм с международен лиценз „А“. С международен лиценз „С“ са Ради Колев и Марио Иванов, с лиценз „В“ е Дани. Идеята ми е да продължавам да развивам съдиите. Те са млади момчета, бивши състезатели, които са много наясно какво се случва в ринга и по този начин много обективно спазват правилата и хващат ключовите моменти на срещата. Това са хора, които, имайки бойния си опит в ринга, знаят какво да очакват от един двубой. Смятам, че се справят много добре и сме търсени като съдии, които да обслужваме галавечери и мачове за титли на WAKO Pro и т.н.

    Кои са ударите, които носят най-много точки?

    Георги Георгиев: Всеки един удар в легалната зона, технически правилно изпълнен, носи 1 точка. Докато при стиловете на татами, имат удари по 2 и 3 точки, но в ринговите дисциплини – всеки удар е 1 точка. Изключение е, когато има случай на нок-даун, стават 2. Защо избрахте да сте част от съдийската комисия, а не от треньорския щаб? Георги Георгиев: Мисля, че треньорската кауза не е маловажно. Аз самият съм треньор (на СК Сават Бургас). Аз работя предимно с ученици и деца, които тепърва растат, а не толкова с по-възрастни състезатели или такива, които се състезават нон-стоп и се издържат от спорта.

    Причината да се  насоча към съдийството е, че знам какво е разочарованието да насочиш целия си труд през годината към постигането на една цел или победа, надеждите и накрая да има хора, които да ти я отнемат, заради нечестно отсъждане. През годините съм доказал че като съдия съм безкомпромисен. Продължавам да се развивам и да се старая съдийстването да бъде на ниво. Да няма такива разочарования, каквито съм изпитвал аз!

    Случвало ли се е, както примерно във футбола, съдията да е виновен?

    Георги Георгиев: О, имал съм много разправии! Съдиите винаги са виновни! През последните няколко години дотам бяхме свели нещата, че вече имахме периоди, при които имахме подадени по 2, максимум до 3 контестации срещу съдийско решение. А преди бяха по 10-15 контестации на състезание! Винаги има треньори и секунданти, за които съдията е ощетил техния състезател.

    Какви качества трябва да притежава добрият съдия?

    Георги Георгиев: Най-важният принцип, който един съдия трябва да следва, е опазването живота и здравето на състезателите на ринга. Успоредно с това, най-истинско е да е абсолютно безпристрастен. Дали боецът, в единия ъгъл е титуляр с изградено име, победи и успехи, а другият е дебютант, това не означава, че някой от двамата има предимство. Също много важно е, че съдията трябва да се абстрахира от това дали състезателят е от голям или малък клуб. Наред с това добрият рефер трябва да бъде честен.

    Състезателният сезон 2021 в кикбокса ще открие Атанас Божилов с мач за поредната защита на световната титла на WAKO. Каки са Вашите прогнози за срещата?

    Георги Георгиев: Наско е чудесен състезател. Той е винаги на ниво не омаловажа, противника, независимо от това колко пъти излиза срещу него. Постоянството в подготовката му определено дава резултат. От него очаквам поредната победа и съм сигурен, че ще я постигне.